TUR Hakkında

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu” 1963 yılında "Marmara Turu” adıyla start almış, ilk kez 1965 yılında Uluslararası statü kazanmış ve 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı makamı himayesine alınmıştır. 50. yılında 27 Nisan – 4 Mayıs 2014 tarihleri arasında 8 etapta düzenlenecek olan müsabaka Alanya’dan start alarak Akdeniz ve Ege sahilleri boyunca ilerleyerek görkemli finişe ev sahipliği yapacak olan İstanbul'da sona erecektir.

Dünya'nın yegane Kıtalararası Bisiklet Turu, 2014 yılında "Bisikletin 50 yıllık tutkusu” sloganıyla Dünyaca ünlü sporcu ve takımların üst düzey mücadelesine sahne olacaktır. 2008 yılından bu güne 120’nin üzerinde ülkede, ulusal ve uluslararası prestijli kanallar aracılığıyla canlı ve banttan yayınlar ile Dünya genelinde geniş bir erişim ağına ulaşan "Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu” Türkiye'nin spor organizasyonu tecrübesi bakımından örnek teşkil eden bir organizasyon olarak öne çıkmaktadır. Türkiye’de bisiklet sporunun gelişmesine ve televizyon yayınları yoluyla Türkiye’nin turizm tanıtımına katkı sağlayan organizasyon köklü geçmişi ile ülkemizin yükselen değeri olmayı sürdürmektedir.


Etaplar


Lider Formaları

Parkur boyunca prim kapılarında alınan puanları ile lider mayoları sahiplerini buluyor. Her etap sonunda lider formaları klasmanında ilk sıraya yerleşen sporcu sonraki etaba lider formasıyla başlarken, formayı Tur sonuna kadar korumayı hedefleniyor.

Turkuaz Forma

Turkuaz Forma

Akdeniz ve Ege kıyılarına rengini veren, Fransızca Türk kelimesinin söylenişinden türetilen Türk mavisi Turkuaz, TUR'un kurumsal rengi olarak Lider mayosuna da rengini veriyor.

Beyaz Forma

Beyaz Forma

Türkiye Güzelliklerine vurgu yapılarak tarihi ve doğal zenginliklerin ekranlara taşındığı prim kapıları ile Beyaz Mayo her etap sonunda prim kapıları liderinin üzerinde kürsüye taşınıyor.

Kırmızı Forma

Kırmızı Forma

Dağların kralının belirlendiği en iyi tırmanışçı prim kapıları ile Kırmızı Mayo klasmanında tırmanış etaplarında başarılı sporcular arasında rekabet yaşanıyor.

Yeşil Forma

Yeşil Forma

En güçlü sprinterler arasındaki mücadeleye sahne olan Sprint kapıları ile Yeşil Mayo bir etaptan diğerine el değiştiriyor.


Hospitality Packages

We are proud to offer several hospitality packages for those who do not want to miss the Presidential Cycling Tour of Turkey.

This is a great opportunity to take part in this event for unforgettable moments. You can arrive/leave on any day during the TUR. Below are some of our ready packages that you may be interested in. Besides these ready packages, we can also work on tailor made packages that meet your desires.

Please contact us for further information.

VIP Packages

Group Packages


Yarış Kuralları

1. Organizasyon

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun organizasyonu:

Organizasyon Komitesi

Türkiye Bisiklet Federasyonu
Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, 06050 Ulus, Ankara

Tel: +90 312 310 96 13
Fax: +90 312 312 12 75

E-posta: info@tourofturkey.org

Yarış, UCI kuralları çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

Devamını Oku


Organizasyon

Başkan

Emin MÜFTÜOĞLU

Genel Sekreter

Bekir GEZER

Yarış Direktörü

Abdurrahman AÇIKALIN

aacikalin@tourofturkey.org

Organizasyon Direktörü

Aydın Ayhan GÜNEY

aydin@tourofturkey.org

+90 532 315 0130

Proje Asistanı

Pınar ARPINAR AVŞAR

parpinar@tourofturkey.org